JHWH.net

"Bądź radosnym, czyń dobro i pozwól wróblom ćwierkać!" (św. Jan Bosko)

Przykazania.

Przykazania – wolność czy zniewolenie, ograniczenie życia lub jego ochrona?

Wolność jako prawo samodecydowania prowadzi do chaosu i pozbawienia wolności innym, ponieważ każdy kto decyduje o kimś innym pozbawia jego wolności - paradoks wolność.

Wolność jako sposób decydowania między różnymi opcjami bez poznania prawdy ich określającej, prowadzi do nieświadomych błędnych decyzji, które ostatecznie pozbawiają nas realnej wolności własnej, a więc jest kolejny paradoks wolności.

Wolność człowieka opiera się na prawdzie, która prowadzi do jego istnienia, a nasze istnienie jako wolni ludzie musi być utrzymane w ramach, które nazywamy wolnością lub życiem.

Ja żyję, ja jestem wolny.

Te obramowanie naszej wolności jest na dwóch kamieniach odbite. Te kamienie, a właściwie dwie kamienne płyty otrzymaliśmy na górze Synaj od naszego Boga aby ochraniały nasze życie i udoskonalało naszą świadomość bytu. Poprzez prawdę naszego Stworzyciela i wolność jej wyboru jesteśmy wolni. Te obramowanie, albo inaczej Przykazania (nie Rozkazy- prawo do wolność naszej woli) zostały stworzone z miłości do nas ludzi od naszego Pana Boga. One nas nie ograniczają, lecz chronią i wypełniają prawdziwą radością.

Dlaczego nie możemy poza ramy wykraczać?

Odpowiedź na te pytanie znajdziemy w tych pytaniach: Dlaczego warto nosić kask podczas jazdy na motorze lub zapinać pasy jadąc samochodem? Dlaczego niewolno nam wjeżdżać pod prąd w ulicę jednokierunkową?

Jak będziemy się trzymać przepisów drogowych, wtedy można się swobodnie i bezpiecznie po ulicy poruszać, w przeciwnym wypadku powstają korki, wypadki drogowe, które kończą się często pozbawieniem życia, nawet i własnego.

 

On na początku stworzył człowieka i zostawił go własnej mocy rozstrzygania.
Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania: a dochować wierności jest Jego upodobaniem.
Położył przed tobą ogień i wodę, co zechcesz, po to wyciągniesz rękę.
Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane.
Ponieważ wielka jest mądrość Pana, potężny jest władzą i widzi wszystko.
Oczy Jego patrzą na bojących się Go - On sam poznaje każdy czyn człowieka.
Nikomu On nie przykazał być bezbożnym i nikomu nie zezwolił grzeszyć.

(Syr. 15/14-20)

Copyright © 2014. All Rights Reserved.